2012 Hurda Araç Alımı Yasası

Tarih 03 Ekim 2012 - Yazan - Yorum Yok

Ulaştırma Bakanlığınca hazırlanan Bir Kısım Motorlu Karayolu Taşıtlarının Piyasadan Çekilmesine İlişkin Tebliğ Resmi Gazetede yayımlandı. Tebliğe göre taşıt alımları için takvim şöyle olacak:
Tebliğle, karayolu taşımalarının ekonomik, seri, elverişli, güvenli, verimli, kaliteli, çevreye kötü etkisi en az ve kamu yararını gözetecek şekilde düzenlenmesi için ekonomik ve teknik ömrünü tamamlamış ticari motorlu karayolu taşıtlarının bir kısmının piyasadan çekilerek, can ve mal güvenliğinin artırılması ve mevcut atıl kapasitenin azaltılarak sağlıklı bir taşımacılık piyasasının oluşturulabilmesine destek sağlanması hedeflendi.
Hurdaya ayrılacak araçların modelini 1985 ve öncesi yıllara yükselten tebliğde, izin verilen azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogramdan fazla olan ve yük/eşya taşımak için imal edilmiş kamyon, tanker ve çekici cinsi motorlu taşıtlarla sürücüsü dahil 16 ve üzeri oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş otobüsler ”hurda araç” kapsamında yer alıyor.
Tebliğ kapsamına giren motorlu taşıt sahiplerinin, ilgili mevzuata uygun olarak hurdaya ayırma işlemlerini bu tebliğin yayımından sonra yapmış/tamamlamış olmaları, hurdaya ayrılmış olan taşıtı, ”taşıt olma özellikleri korunmuş/mevcut olarak” ve ”hurdaya ayrılmıştır” kaşeli trafik tescil belgesinin aslı ile ödeme yapılacak hak sahibine ait banka adı ve IBAN numarasının belirtildiği dilekçe aslını Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğü’nün Kırıkkale, İzmir-Aliağa veya Kocaeli-Seymen hurda müdürlüğünden birine teslim etmesi gerekiyor.
Hurdaya ayırma ve teslime ilişkin belgelerin MKEK tarafından Ulaştırma Bakanlığına iletilmesini müteakip ödeme işlemlerine başlanacak ve en geç bir ay içinde dilekçede belirtilen banka adı ve IBAN numarasına ödeme yapılacak.
MKEK Hurda İşletmesi Müdürlükleri bu Tebliğ kapsamında teslim aldığı taşıtları, doksan gün içinde taşıt olma özelliğini kaybettirecek şekilde parçalara ayıracak veya presleyerek ya da benzeri yöntemlerle kullanılamaz hale getirecek. Söz konusu taşıtlar hiçbir şekilde ”taşıt” olarak satılamayacak.
Tebliğin 4′üncü maddesinde yer alan iş ve işlemleri tamamlanmış her taşıt sahibi veya vekilinin dilekçesinde beyan ettiği banka hesap numarasına Ulaştırma Bakanlığınca, kilogram başına; 1973 model ve öncesi taşıtlar için 70 kuruş, 1974, 1975 ve 1976 model taşıtlar için 90 Kuruş, 1977, 1978 ve 1979 model taşıtlar için 1 TL, 1980 ve 1981 model taşıtlar için 1,10 TL, 1982 ve 1983 model taşıtlar için 1,20 TL, 1984 ve 1985 model taşıtlar için 1,30 TL, ödenecek.

2012 Hurda Araç Alımı Yasası yazımızda telif haklarına ve herhangi bir yasaya aykırı bilgi veya link bulunuyorsa lütfen [email protected][siteadımız] adresine bir e-posta göndermeniz yeterlidir.

Etiketler: , , , , , , ,0 Yorum Yapılmış “ 2012 Hurda Araç Alımı Yasası ” için
Not: Yorumunuz uygun görülür ise onaylanıp yayınlanacaktır.

Rastgele Yazılar

Cihan Okan Affet Allahım Şarkı Sözü

Cihan Okan Affet Allahım Şarkı Sözü

Ne akşamları keyif veriyor, Ne sabahları vakit geçiyor, Nie her şey her... 

Cihan Okan Yoldan Çıktım Şarkı Sözü

Cihan Okan Yoldan Çıktım Şarkı Sözü

Kız sende hiç akıl yok mu, Benim gibi adama yapılırmı bu, Kim o gafil... 

Emre Aydın Tam Dört Yıl Olmuş Dün şarkı sözü

Emre Aydın Tam Dört Yıl Olmuş Dün şarkı sözü..

Tam dört yıl olmuş dün Az önce farkettim Bir şeyler bıraktım O evde... 

Hande Yener Görevimiz Aşk Şarkı Sözü

Hande Yener Görevimiz Aşk Şarkı Sözü

Hande Yener Görevimiz Aşk Şarkı Sözleri Sanki görevimiz aşk, eski dönemimiz... 

Bağlantılar

  • Albüm Dinle
  • Şarkı Sözü
  • Sinemaloji